
Уважаеми читателю,
В съвременния свят едно от най-важните изисквания за най-добрия подход към започването на лечение за пациента, е взаимната научна дейност и комуникацията между патолозите и онколозите.
Патологичните открития често са първата и най-важна крачка към възстановяването. Освен че определят диагнозите, патолозите помагат в работата на болничния екип (онколози, хирурзи, интернисти), чрез вещината си и по този начин създават предпоставки за оптимални индивидуализирани здравни грижи и стратегии за лечение.
Патологът определя типа и сериозността на заболяването, на базата на клиничната информация (прегледа на пациента и данните от образната диагностика), както и на микроскопския преглед на пробите биопсия. В някои случаи патолозите идентифицират патогенните бактерии или гъбички, а в случай на туморни заболявания, определят точния им стадий.
В четвъртък, 23ти февруари, 2012 г., се състоя симпозиум на медицински експерти от България, озаглавен “Новости и компетенции в тъканната диагностика”.
По време на срещата в Университетска болница "Св. Марина" във Варна, беше обменен научен опит, с цел подобряване на диагностичната рутина и работния процес и повишаване на ефективността и надеждността им.
С над 100 участници, за пореден път събитието се доказа като идеалния форум за обмен на знания относно тенденциите и новостите в сферата на патологията и хистологията.
Нов стандарт в изследванията на туморните маркери в Университетска болница "Св. Марина" |
В тази насока доц. д-р Петър Генев, началник на “Клиниката по обща и клинична патология” представи на аудиторията новия апарат за изследване на туморни маркери.
BenchMark GX е първият такъв апарат във Варна. Благодарение на новия апарат, специалистите ще могат да назначават терапия по-бързо и по-надеждно, според характеристиките на тумора.
Това е напълно автоматизирана платформа за имунохистохимични изследвания и ин ситу хибридизация, която се основава на патентована технология, позволяваща цялостното автоматизиране на работния процес.
Присъствалите на конференцията имаха възможността да видят новия апарат и да се запознаят с подробна информация за предимствата му. Техническият продуктов мениджър на Roche Тъканна диагностика Емеран Елахи подчерта, че това е огромна крачка напред за изследването на ХЕР2 в България.
Средният брой ХЕР2 диагностицирани пациенти с рак на гърдата е 3900* годишно. В много случаи е необходимо да се изследват рецепторите за естроген, прогестерон и ХЕР2. В сравнение с мануалните подготовки, средното време за обработка може да се намали до 3 часа. Това означава, че за същия резултат ще е нужно само половината от времето. Освен това има и други предимства на напълно автоматизираната обработка, свързани със стандартизацията, качеството и работния процес.
Този симпозиум успя да създаде импулс за развитието на възприемане на диагностичните стратегии в България.
Благодарим на официалния представител на Roche Diagnostics за България - Хроно ООД - за непрестанната им подкрепа и организация.
Бихме искали да благодарим най-учтиво на всички присъствали за дейното им и ярко участие, както и за интереса им към иновативните лабораторни практики.
С уважение, |
|
Roche Diagnostics Deutschland GmbH |
|
|
|
Dr. Daniel Nummer |
Thomas Weber |
*Източник: Сиана Гочева-Ангелова, агенция Euro RSCG